• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ahtrabzon
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.30506.3303
Euro7.37147.4010

Maçka Yaylaları

Lişer Yaylası
Maçka İlçesinden batıya doğru 20 km. toprak yoldan Ocaklı Köyü ve Figanoy Yayla mevkiinden geçilerek 5km sonra Lişer Yaylasına Ulaşılır.
1.915m yüksekliktedir. Konaklama, yeme-içme gibi olanakları mevcut olup her yıl 7 Temmuz tarihinde Soğuksu Şenlikleri en önemli özelliğidir.

Kulindağı Yaylası
Maçka’nın 15 km. batısında ve 1650 rakımında bulunan yayla, Şolma Turizm Merkezi yaylalar dizisinin Maçka ilçesi yönündeki ilk halkasıdır.
Ladin, sedir, gürgen ağaçları, mor renkli orman gülü ve sarı renkli zifin çiçekleri ile kaplı yaylada elektrik ve su hizmetleri bulunur. 


Mavura Yaylası
Maçka'nın18,5 km. batısındaki Mavura yaylasına yaz aylarında minibüs bulunabilir.
Yayla mevsiminde kır kahvesi, bakkal, kasap, manav hizmet vermektedir. Mavura yaylasıyla Solma yaylası arası 3,5 km. orman manzaralı toprak yol, yaya yürüyüş için idealdir.
Konaklama yeri bulunmadığından kamp malzemeleri getirilmelidir. Temel ihtiyaçlar yayladaki günübirlik yerlerden karşılanabilir.


Kiraz Yaylası: 
Maçka İlçesi Gürgenağaç Köyü arası 22 km. asfalt yol olup, Gürgenağaç Köyü’nden güneye doğru 7 km. toprak yolla ulaşılabilir. Yaz mevsiminde ticari araçlarla yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.

 1.660 m. rakımlı yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. Yaylanın içinden akan buz gibi suda alabalık avlanabilir, yaylada çim kayağı yapılabilir. Temmuz ayının üçüncü cuma günü "Ayeser Şenlikleri" kutlanmaktadır.   Yaylada, bakkal, kır kahvesi, kasap, et lokantası hizmet vermektedir.


Hocamezarı Yaylası: 
Kozağaç Köyü sınırlarında olan bu yayla İlçeye 25km uzaklıktadır. İlçeden hareketle Ortaköy istikametinde devam edilerek toprak araç yolu ile 20km sonra yaylaya ulaşılır.

2.220m yükseklikte, manzara ve seyir açısından önemli olan bu yayla Akarsu Köyü, Ağursa sırtları ve Coşandere Vadisini hakim bir şekilde görebilmektedir. Bitki örtüsü bakımından da zengindir.


Paparza Yaylası: 
Maçka İlçesinde hareketle Erzurum Kara yolu üzerinden 20km sonra Başar Köyüne bitiminden sağ yönden gidilerek İstama Mezrasına ulaşılır. İstama Mezrasından 6km toprak yol ile Paparza Yaylasına varılır.

Paparza şelalesi ve hala ayakta olan kilise ziyaret edilebilir.2.000m yükseklikte olan bu yayla, manzara ve seyir noktaları açısından özellikle fotoğrafçılar için güzel görünümler sunmaktadır. 


Bodamış Yaylası: 
Güzelyayla Köyü sınırlarında olan bu yayla İlçeye 28km uzaklıktadır. İlçeden hareketle Trabzon-Gümüşhane kara yolundan devam edilerek Güzelyayla Köyüne varılır. Köyün orman çıkışından toprak araç yolunu takiben Yıldırım Alabalık Çiftliği geçildikten sonra yaylaya varılır.

2.100m yükseklikte olup Hamsiköy Vadisini kısmen görebilen bir noktada olması, manzara ve seyir açısından önemlidir. Bölgede bakkal ve kasap mevcuttur.

Lapazan Yaylası: 
Gürgenağaç köyünün güneyinde 2. 200 m. rakımlı yaylaya 27 km. toprak yoldan arazi vitesli araçlarla gidilebilir.
Yaylada Haziran - Temmuz aylarında yer yer kar yığınları görülmektedir. Aşınmaya dayanıklı bitki örtüsü çim kayağına elverişlidir.


Giresunda Yaylası
Hamsiköy sınırları içerisinde olan bu yayla Maçka İlçesinden 32km uzaklıktadır. İlçeden hareketle Erzurum Karayolu üzerinden Hamsiköy istikametinde devam edilerek Pervanlar Dinlenme Tesisleri bitiminden ilk yol ayrımından sağ yönde devam edilerek Giresunda Yaylasına ulaşılır.

2.140m yüksekliktedir. Yaylanın güneyinde yer alan Horon Düzü Tepesi şenliklerin yapıldığı ve Hamsiköy Vadisini kuş bakışı görebilen en önemli noktadır. Zengin bitki örtüsü ve flora fauna çeşitliliğine olup yaban hayvanları izlenip, görüntülenebilir.


Balahor Yaylası
Hamsiköy sınırları içerisinde olan bu yayla Maçka İlçesinden 30km uzaklıktadır. İlçeden hareketle Erzurum Karayolu üzerinden Hamsiköy istikametinde devam edilerek Zigana Yayla Tatil Köyü bitiminden Malova Mezrasını takiben 3km sonra yaylaya ulaşılır.

1.910m yüksekliği olan ve Zigana Yayla Tatil Köyü’nü kısmen görebilen yayla, manzara ve seyir açısından önemlidir. Zengin bitki örtüsüne sahip olup yaban hayvanları izlenip, görüntülenebilir.


Erenler Yaylası
Sındıran Köyü sınırlarında olan bu yayla Maçka İlçesinden 22km uzaklıktadır. İlçeden hareketle Erzurum Karayolu üzerinden Çatak Köyü sapağından sağ yöne dönülerek Sındıran köyüne varılır. Sındıran Köyünden hareketle torak araç yolu ile yaylaya varılır.

1.880m.yüksekliktedir. Manzara ve seyir bakımından Lişer Yaylası ve Yaylabaşı Köyü yaylalarını görebilen hakim bir noktada olan bu yayla bitki örtüsü bakımından da zengindir. Ayrıca bölgede yaban hayvanları izlenip, görüntülenebilir.


Levağra Yaylası
Yaylabaşı Köyü sınırlarında yer alan bu yayla Maçka İlçesinden 22km uzaklıktadır. İlçeden hareketle Erzurum Karayolu üzerinden Çatak Köyü sapağından sağ yöne dönülerek Yaylabaşı Köyüne varılır. Köy bitiminden orman içerisinden devam edilerek toprak araç yolu ile 7km sonra yaylaya ulaşılır.

 1.970m yüksekliktedir. Bitki örtüsü ve su kaynakları bakımından zengin olup  fotoğrafçılar için güzel manzaralar sunmaktadır.


Gofrakol Yaylası
Yazlık Köyü sınırlar içerisinde olan bu yayla İlçeye 27km mesafededir. İlçeden hareketle Yazlık Köyü, Saveriksa Yaylası, Kusal Yaylası, Kebi Yaylası ve Sesli kaya mevkiinden devam edilerek yaylaya ulaşılır.

 2.050m yükseklikteki bu yayla Sümela Manastırını hakim bir şekilde görebilen noktada olması özellikle fotoğrafçılar açısından önem teşkil etmektedir. Bitki örtüsü zengin olup flora fauna çeşitliliğine sahiptir. Ayrıca Seslikaya-Sümela trekking yolunun başlangıcı olup yamaç paraşütü kalkış noktasıdır.


İskobel Yaylası
Yazlık Köyü sınırlar içerisinde olan bu yayla İlçeye 34km uzaklıktadır. İlçeden hareketle Coşandere ve Meryemana Vadisini, Sümela Manastırı ve Taş Yaylası güzergahı geçildikten sonra ilk yol ayrımından sola yöne dönülerek yaylaya ulaşılır.
2.450m yükseklikte ve Meryemana Vadisini görebilen hakim bir noktada bulunan bu yayla zengin bitki örtüsü, manzara ve seyir açısından önem teşkil etmektedir. Ayrıca burası yamaç paraşütü kalkış pisti ve çadır kamp alanıdır.


Arnastal Yaylası
Yazlık Köyü sınırlar içerisinde olan bu yayla İlçeye 44km uzaklıktadır. İlçeden hareketle Sülema manastırını takiben Taşköprü yayla mevkiinden 24km toprak araç yolu ile yaylaya ulaşılır.

2.250m yüksekliktedir. Vadilerin kesiştiği bir noktada bulunun yayla Çataltepe Şehitliği ve Santa Harabelerine yakınlığı ile önemlidir. 


Turnagöl Yaylası
Maçka İlçesinde 35km uzaklıkta olan yaylanın 17km asfalt 18km toprak araç yoludur. 

2.420m yükseklikte, geniş düzlükleri ve zengin bitki örtüsüne sahip olan bu yayla manzara ve seyir açısından da önemlidir. Ayrıca bölgede yaban hayvanları izlenip, görüntülenebilir.


Kadırga Yaylası
Maçka İlçesinden iki ayrı yol ile ulaşılabilir. Birinci yol Maçka-Çatak Köyü-Üçgedik Köyü istikametinden 35km toprak yol ile İkincisi ise Maçka-Ziganadağı zirvesinden 45km kısmen asfalt kısmen de toprak yol ile yaylaya ulaşılır.

2300m yükseklikte olup yayla merkezinde kır kahvesi, bakkal, lokanta ve kasap mevcuttur. Her yıl temmuz ayının üçüncü cuma günü kutlanan Kadırga Şenlikleri'ne on binlerce kişi katılmaktadır. 


Kusera Yaylası
Maçka Ormanüstü Köyünden  27km uzaklıktadır.
200m yükseklikte olan yayla tamam ormanlarla çevrili, bitki örtüsü bakımından zengin ve seyir açısından önemlidir. Çevresinde Paparza ve Konaka yaylalarına yakınlığı ile önemlidir.


Figanoy Yaylası
İlçeden hareketle Gümüşhane karayolunu takiben Ocaklı Köyü istikametinde devam edilerek 20km stabilize yoldan gidilerek yaylaya ulaşılır.

Hamsiköy Vadisi ve Trabzon sahilini hakim bir şekilde görebilen bu yayla zengin bitki örtüsüne sahip olup dört tarafı ormanlarla kaplıdır. Yaylada dinlenme tesisleri, bakkal, kasap ve kır kahvehanesi mevcuttur. Ayrıca Lişer Yaylasına 5km mesafede bulunmaktadır.


Şolma Yaylası Turizm Merkezi
Ulaşım: Maçka ilçesinden batıya doğru 22 km. toprak yolla gidilebilir. Yolun 16 kilometresi zengin bitki örtüsüne sahip Kulin dağının içinden geçmektedir.

Özellikler: 1. 700 m. rakımlı yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. Elektrik, su, telefon mevcuttur.

Konaklama - Yeme-İçme: Konaklama yeri bulunmadığından kamp malzemeleri getirilmelidir. Ancak bakkal, manav, kır kahvesi, kasap gibi küçük işletmeler hizmet vermektedir.


Yorumlar - Yorum Yaz


İlçelerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret36414
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 24° 19°