• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ahtrabzon
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33755.3589
Euro6.05236.0765

Maçka Tarım

Genel Durum: Tarım alanların yaklaşık %80’ni çok eğimli arazilerden oluşmakta olup toplam tarım arazisi 7.837 Hektardır. Dere yataklarında ve bir kısım köy alanlarında az miktarda düz tarım arazileri mevcuttur. Tarım arazileri miras yoluyla parçalanmış küçük parsellere ayrılmıştır. Fındık haricinde bitkisel ürünlerin ticari değeri yoktur.

Bitkisel Üretim: İlçemizin tarım arazilerinde ekilen, yetiştirilen ve üretilebilen ürün çeşitleri önem sırasına göre şöyledir.

a)Fındık Üretimi

İlçemizde tarım arazilerinin engebeli ve çok eğimli olması erozyon ve heyelan tehlikesini artırmıştır. Bu nedenle ilçemizde çiftçimiz fındık üretimine yönelmiş ve fındık bahçeleri artmıştır. Fındık üretimi 3.839 hektar alanda 2.000-2.500 ton civarındadır.

b)Mısır Üretimi

Yaklaşık 6.116 hektar arazide dane mısır, hasıl ve silajlık mısır üretimi yapılmaktadır.  Genellikle hayvan yemi olarak, az miktarda yiyecek olarak yetiştirilen mısırın pazar değeri yoktur. Sadece aile ekonomisinde az da olsa katkı sağlamaktadır.

İlçemizde Tane mısır üretimi 1.000-1.300 ton, hasıl üretimi 210 ton silajlık mısır üretimi 310 ton civarındadır.

c)Sebze ve Meyvecilik

Sebze ve meyve ailelerin ihtiyacını karşılamaya yönelik üretilmektedir. Son yıllarda İlçe Müdürlüğümüzün de katkılarıyla, ceviz, kivi, likaba, bodur elma, armut ve Trabzon hurması üretimini geliştirmek için örnek bahçeler oluşturulmuş çiftçilere fidan temininde bulunulmuş ve teknik destek sağlanmıştır.          


Yorumlar - Yorum Yaz


İlçelerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret39916
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 15° 8°