• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ahtrabzon
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33755.3589
Euro6.05236.0765

Maçka Coğrafik Yapı

 Maçka, Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde ve Trabzon'a 28 km. uzaklıktadır. Denizden yüksekliği 340 m, yüzölçümü 1000 km²'dir. İlçemizin doğusu Yomra İlçesi ve Gümüşhane İli, batısı Akçaabat ve Tonya İlçeleri, kuzeyi Trabzon İli, güneyi ise Gümüşhane İli ile çevrilidir. 
     
İlçemizin coğrafi yapısı, tamamen dağlık ve engebelidir. Zigana, Kulin, Kuştul dağları belli başlı dağlarımızdır
        Çam ormanlarının süslediği vadilerin ortasındaki Değirmendere adı verilen bir dere yatağında kurulmuş olan ilçe merkezi doğal güzellikler bakımından Trabzon'un en güzel yörelerindendir. 2000 metre yüksekliğe kadar zengin orman örtüsü, daha yükseklerde ise otlaklar (yaylalar) ve dağ bitkileriyle kaplıdır. Yayla denilen bu yüksek yerler, doğal güzellikleri, temiz havası ve kaynak suları yönünden eşizdir. Ayrıca Karadeniz Bölgesi'ni Doğu Anadolu'ya bağlayan ünlü Zigana geçidi Maçka ilçesinin sınırları içinden başlamaktadır. Türkiye'nin en uzun tünellerinden bir olan Zigana Tüneli (1875 m) bu geçitte bulunmaktadır. 

        Bundan başka Galyan deresini Bayburt İline  bağlayan Gümüşki, Maçka ile Akçaabat ilçelerini birbirine bağlayan Haçka ve Maçka yaylalarının, Torul bağlantısını sağlayan Meryemana geçitleri bulunmaktadır. Hamsiköy, Meryemana, Mulaga ve Galyan dereleri, ilçemiz Esiroğlu mevkiinde buluşarak Maçka deresi adı altında Karadeniz’e dökülmektedir.

açka ilçesi doğal güzellikler ve tarihi-kültürel eserler yönüyle oldukça zengin bir ilçemizdir. İlçemiz,  Sumela Manastırı, Altındere Milli Parkı, Altındere Milli Parkı  içinde yer alan Meryemana vadisi, Vazelon ve Kuştul Manastırları, 50’nin üzerindeki korunması gereken kültür ve tabiat varlıkları ve 137 yaylası ile bölgemizde önemli turizm merkezlerinden biri durumundadır.

Arazi Yapısı : İlçe arazi yapısını, Değirmendere deresi ve kollarının oluşturduğu vadiler ve vadilerden başlayan yamaçlar, dağlardan oluşmuştur. Dağların eteklerinde köyler yerleşim alanlarını oluşturur. Köylerden daha yüksek kesimlerde, ormanlık alanlar, çayır-mera alanları ve yaylalar önemli yer tutmaktadır. İlçenin arazi yapısı çok engebeli ve erozyona müsait olması nedeniyle eğimi fazla olan alanlar, fındık, karışık meyvelik ve çayırlık alanlar olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.

İklim ve Bitki Örtüsü:

İlçemiz genelde ılıman ve yağışlı iklime sahiptir. İklimin etkisiyle zengin bitki florasına sahip olmuştur. Başlıca bitki örtüsünü tarımsal alanlar,  ormanlık alanlar, çalılıklar ve çalı formundaki ağaççıklar, çayır-mera alanları oluşturmaktadır. Ormanlık alanlarda ladin çeşitleri, ibreli ağaçlardan göknar, sarıçam, karaçam, diğer yapraklı çeşitlerden kestane, meşe, kayın, kızılağaç, ıhlamur, ceviz, Trabzon taflanı (Karayemiş), söğüt, ormangülü, şimşir, kızılcık, yaban mersini, yabani elma, yabani kiraz, yabani armut, yabani erik, yabani fındık ve yabani böğürtlenden meydana gelen zengin bir bitki örtüsü çeşitliliği vardır. Tarım alanlarında hakim bitki fındık ve karışık meyveliklerdir, tarla ve bahçe bitkilerinden oluşmaktadır.

 Ulaşım;

İlçemiz  Gümüşhane karayolu üzerinde ve Trabzon'a 28 km uzaklıktadır. Trabzon ve Maçka arası ulaşım Maçka Belediye Otobüsleri ve Taksi Minibüs Otobüs 1 Nolu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi minübüsleri ile sağlanmaktadır.


Yorumlar - Yorum Yaz


İlçelerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam64
Toplam Ziyaret39976
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 15° 8°