• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ahtrabzon
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33755.3589
Euro6.05236.0765

Sumela Manastırı

   Sümela Manastırı Trabzon Maçka ilçesi Altındere Milli Parkı sınırları içerisinde yer alır. Halk arasında Meryem Ana Manastırı olarak da bilinir. 

   Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (375-395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophronios isimli iki rahip tarafından kurulmuş olan manastır, 6. yüzyılda İmparator Justinianus’un manastırın onarılarak genişletilmesini istemesi üzerine generallerinden Belisarios tarafından tamir edilmiştir.

   Sumela Manastırı’nın 18. yüzyılda bir çok bölümü yenilenmiş, bazı duvarlar fresklerle süslenmiştir. 19. yüzyılda ek binaların yapılmasıyla bugünkü halını almıştır.

   Trabzon’un 1916-1918 yılları arasındaki Rus işgali sırasında manastıra el konulmuş, 1923’den sonra tamamiyle boşaltılmıştır.

   Sumela Manastırı’nın başlıca bölümleri; Ana kaya kilisesi, birkaç şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ile kutsal ayazma’dır ve bu yapılar topluluğu oldukça geniş bir alan üzerine inşa edilmiştir.

   Manastırın girişinde su getirdiği anlaşılan büyük su kemeri yamaca yaslanmış durumdadır. Çok gözlü olan bu kemerin bugün büyük bir bölümü yıkılmıştır.

   Dar uzun bir merdivenle manastırın ana girişine ulaşılmaktadır. Giriş kapısının yanında muhafız odaları bulunmaktadır. Buradan bir merdivenle iç avluya inilmektedir. Solda, manastırın esasını teşkil eden ve kilise haline getirilen mağaranın önünde çeşitli manastır binaları bulunmaktadır. Sağ tarafta kütüphane yer almaktadır. Yine sağda yamacın ön yüzünü kaplayan büyük balkonlu bölüm keşiş odaları ve misafir odaları olarak kullanılmıştır ve 1860 yılına tarihlenmektedir.

   Trabzon'un en önemli turizm merkezi olan Sümela manastırı Trabzon'un Maçka ilçesi sınırları içerisinde bulunur. Sümela Manastırı Maçka ilçe merkezine yaklaşık 20 km mesafede bulunur. Manastır'a asfalt yolla ulaşılır.

   Sümela Manastırı Kayaların düşmesinden dolayı oluşabilcek kazaları önlemek ve kayaların düşme nedenini öğrenip durumu çözmek adına 2015 yılında ziyarete kapatılmıştır. 2018 yılı Ağustos ayında tekrar ziyarete açılacağı söylenmektedir.
Fotoğrafların Devamı İçin TıklayınYorumlar - Yorum Yaz


İlçelerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam64
Toplam Ziyaret39976
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 15° 8°