• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ahtrabzon
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.41405.4357
Euro6.12676.1513

Ayasofya Cami

   Trabzon Ayasofya Camii Trabzon Rum İmparatorluğu döneminde imparator birinci Manuel Komones zamanında 1238-1263 yılları arasında inşa edilmiştir.

   Yapı günümüze kadar bir çok değişimgöstermiştir. Zamanında Kilise olarak inşaedilen yapı Fatih Sultan Mehmet Han'ın TReabzon'u işgaliyle Camiye dönüştürülmüştür. Birinci Dünya Savaşı sırasında Rusların Trabzon'u işgali sırasında tekrar Kiliseye dönüştürülen yapı aynı zamanda mühimmat deposu olarak kullanılmıştır. Cumhuriyet döneminden itibaren müze olarak kullanılmaya başlanan Ayasofya 2013 yılından itibaren Ayasofya Cami olarak ibadete açılmıştır.

   Yapı tipik bir Bizans Kilisesi örneğidir. Üç adet giriş bulunan yapıda 12 köşeli bir kubbe bulunmaktadır. Yapının içerisinde çokça mozaiklere ve fresklere de yer verilmiş durumdadır.

   Ayasofya Camii Trabzon Sahil yolu üzerindedir. Ulaşımı Kolaydır. Havaalanına 10 km, Trabzon otogarına 6 km,  Trabzon AtatürkMeydanına 5 km mesafededir. Atatürk Meydanından kalkan araçlarla( dolmuş) Ayasaofya Camiine ulaşlabilir.Fotoğrafların Devamı İçin Tıklayın   
Yorumlar - Yorum Yaz


İlçelerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret39789
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°