• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ahtrabzon
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33755.3589
Euro6.05236.0765

Tomara Şelalesi Gezisi

Amatör de olsa bir Doğu Karadeniz tanıtım sitesi yapmaya karar verdik. Gezileri hep Arkadaşım, Kardeşim Alper Atik’in sitesinden aldım. www.motoroad.org Artık kendi gezilerimden bahsetme zamanı. Gezi hedefim Şiran’da bulunan Tomara Şelalesi. Daha önce hiç gitmediğimden dolayı navigasyon’a veriyi giriyorum. Tomara şelalesi navigasyon’da görünmediği için ben de Seydibaba Köyü olarak rotayı belirliyorum. Rota farklı gittiğimiz yolar farklı ama neyse:)
Kelkit’ten ayrılıp Şiran yoluna giriyoruz. Yaklaşık 20 km sonra sol tarafta bir türbe görüyoruz. Durup türbenin kime ait olduğuna bakıp, hakkında bilgi edinmek istiyoruz. Ama ne yazık ki Türbenin adı dışında bir şey öğrenemiyoruz. Sadece tabelada adı yazıyor başka bir şey yok.Eve geldiğimde internette biraz araştırıyorum ne yazık ki fazla bir şey bulamıyorum. Bulduğum bilgiler bunlar;

Firdevs Hatun Türbesi 

Şiran’a giderken Çilhoroz dağı üzerinde yoldan 20 metre solda yer alan Firdevs Hatun Türbesi, kesme taştan sekizgen bir plan üzerine yapılmıştır. Türbenin kuzey cephesinde giriş kapısı, diğer cephelerde birer penceresi vardır. Kubbesi ve saçakları onarım görmüştür. Kuzey cephesinde giriş kapısı üzerinde kitabeler yer alan türbede 964/1566-1567 tarihinde yapılmıştır. Halen Yunus Emre İlköğretim Okulu bahçesinde bulunan köfeki taşına yazılı kitabenin de buradan söküldüğü anlaşılmaktadır.

Köfeki taşına yazılı kitabede;

1. O mübarek Şehit Firdevs Hatun…
2.Torul…ve anne ve babasına… yazılıdır.
Kaynak: gumushanekulturturizm.gov.tr


Yolun karşı tarafında dağ yamacında beyaz mermer taşları görüyorum, anıt mezar olduğunu tahmin ederek oraya doğru yol alıyorum. Jandarma hatıra ormanıymış. Şehitlerimiz adına hatıra ormanı yapmışlar ne yazık ki sadece 1 şehitimizin ağacı tutmuş. Diğerleri kuruyup gitmiş.

 Sağıma soluma bakınıyorum, etrafımı gelincikler sarmış, yuvalarına girip girip çıkıyorlar, hemen bir tanesinin fotoğrafını çekiyorum, sonra benden korkmuş olacaklar ki daha görünmüyorlar.

 

 

Navigosayona uyduk yolumuza devam ediyoruz. Derken navigasyonun dışında bir yol görüyoruz. Çakırkaya Kilisesi ve Tomara Şelalesi yazıyor. Bunu görünce o yolda gitmeye karar veriyoruz. Yola girince fark ediyorum ki yol navigasyonda görülmüyor. Neyse Allaha emanet deyip yola devam ediyoruz. Güzel yerlerden geçiyoruz ama bir pişmanlık var içimde gittiğim yollar ıssız, in cin top oynuyor derler ya. Neyse sonuçta çakırkaya Lisesine varıyoruz:)

Kiliseden birkaç fotoğraf;

 

Kiliseden çıkıp yola devam ediyoruz, İstikamet Tomara Şelalesi. Yollar güzel toprak, asfalt karışık gidiyor ama hep çakıllı yollar eğer arazi aracınız yoksa yavaş gidin tehlikeli olabilir. Çakırkaya Klisesinden yaklaşık on dakika sonra Tomara Şelalesine varıyoz. Çok güzel bir yer. Gitmenizi tavsiye ederim.

Tomara Şelalesinden birkaç fotoğraf;

 
Yanımıza mangal, semaver falan almadık, acıktık, civarda daha önceden birkaç kez gittiğim. Nuhoğlu Alabalık tesislerine gitmeye karar verdik. Çok güzel bir tesis yapmışlar. Sahipleri güler yüzlü, temiz insanlar. Uzak olsa da yolunu tutuyoruz. Eğer yolunuz düşerse. Tesise yaklaşık altı-yedi km kala yollar daralıyor, ve karşıdan gelenler yolların hep boş olduğunu düşünüyor. Dikkatli gitmek lazım. Yol uzak olduğu için misafirlerimiz şikayet eder gibi oldu ama tesise verınca çok beğendiler, beğenilmeyecek yer değil, eğer Gümüşhane il sınırlarında yaşıyorsanız:)

Tesisten birkaç fotoğraf;

 Bu da semaverlerimizi hazırlayan yakışıklı amcam:)


Neyse Akşm yaklaşıyor, tesisten ayrılıyoruz. Son olarak Şiran parkına gidiyoruz. Şiran’a tepeden bakıp bir çay içelim diyoruz. Ama işletmesi harika çaylar on Dakka oldu gelmedi. Zaten akşam oldu karanlık çöktü evimize doğru yol alıyoruz.

Bu da Şiran fotoğrafı;


Yorumlar - Yorum Yaz


İlçelerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam63
Toplam Ziyaret39975
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 15° 8°