• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ahtrabzon
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33755.3589
Euro6.05236.0765

Bayburt Gezisi

Sıradaki gezimiz Gümüşhanenin eski bir ilçesi, şimdilerde ise Gümüşhaneden çok daha güzel olan ve gelişen Karadenizin küçük illerinden birine Bayburt'a.

Rota çizmeye gerek görmüyoruz, çünkü Kelkitten Bayburt'a gidecek tek yolumuz var. Kelkitten çikip Bayburt yoluna giriyoruz, Kışın çok sıkıcı olan bu yollar, yazın etrafın yeşilleyip, doğanın kendini göstermesiyle çok güzel oluyor. 

Her yer yemyeşil, çiçekler, hayvanlar, göller derken muhteşem yerlerden geçiyoruz. Herzamanki gibi yola geç çıktığımız için ffotoğraf çekemeden Bayburt'a varıyoruz.

Parktan başlayalim diyoruz, çay içip öyle devam etmeye karar veriyoruz. Çoruh nehri kıyısına kurulu parkı ve piknik alanını görünce boynuz kulağı geçti solladı demek zorunda hissediyorum kendimi.

Çayımızı içiyoruz, parktan ve piknik alanından bir iki fotoğraf çekiyorum.


Sonra Çoruh kenarında balik tutan bir çocuk görüyorum. Yanina gidiyorum, yakalayamiş ama istekli yakışıklı. 
Karşı taraftann 9-10 yaşlarında bir çocuk yüzerek yanima geldi, neden fotoğraf çektiğimi sordu, sonra sakın internete atma diye tehtidvari konuştu. Kırmayacaktım kendisini ama zaten fotoğrafta yüzü belli olmuyor.

Neyse yolumuza devam ediyoruz. İstikamet Bayburt Kalesi.

Bayburt Kalesini çok beğendim. Beğenmemek elde değil çünkü tarih kokuyor. Ama üzücü nokta etrafta bir tane güvenlik görevlisi yok. Bunun sonuçlarını da kale içinde görmek mümkün.

Birinci sonuç;Kale içinde belli noktalar sarhoşların uğrak noktaları olmuş, içki şişesi kırıkları ve kale duvar yazıları hat safhada.

İkinçi sonuç;


 
Bayburt Kalesinin tepe noktası, burada maalesef gördüğüm şey beni çok üzdü. ne olduğunu yazmıyorum, isteyen tahminde bulunabilir ama böyle bir kaleyi başıboş, bir görevli, bir güvenlik olmadan bırakırsan, böyle şeylerle karşılaşmak olağan olur.

Kaleden ayrılmak üzereyiz, son olarak Bayburt'a doğru bir bakalım diyoruz;Biraz moralim bozulsa da Bayburt Kalesini ziyaret etmekten memnun bir şekilde kaleden ayrılıyorum. İstikamet kaleden rahatlıkla görünebilen Şehit Osman Türbesi.

Kaleye yaklaşık olarak beş dakika mesafede bulunan türbeye varıyoruz.


Türbeyi gezerken ikindi vakti olduğundan Şehit Osman Türbesinin yan tarafında bulunan mescid'e namaz kılmak için yöneliyoruz.Veee Mescid kapalı. Herhalde Türkiyedeki tek kapalı mescid burası. Penceredn içeri baktım tadilat da yok artık niye kapalıysa. Bu arada bizim mecid'e yöneldiğimizi gören 61 plakalı araçta bi abim söyleniyondu. "Habule şey olur mi ya, şikayet edeceğum, haşimdi şikayete gidiyrım. Hiç mescit kapatılır mi yav"

Neyse Türbeden Bayburt'a son bir bakış atıp merkezi gezmeye gidiyoruz.


Yorumlar - Yorum Yaz


İlçelerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret39939
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 15° 8°