• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ahtrabzon
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33755.3589
Euro6.05236.0765

Vakfıkebir Ekonomi

A) Toprak Rejimi Ve İşletme Tipleri

Eskiden tarım için ayrılan yer geniş alan kaplamaktaydı günümüzde ise miras yoluyla araziler bölünerek küçülmesi sonucunda toprak aileleri artık bakamaz duruma geldi. İlçemizde de bundan dolayı göç hareketleri büyük şehirlere olmuş ve olmaktadır. Toprağı fazla olan aileler ise, bu alanları fındık bahçesi yaparak geçimlerinin büyük bir bölümünü sağlamaktadırlar.

Vakfıkebir’de nadas uygulaması görülmemektedir.

B) Tarım Metotları Ve Kullanılan Aletler

İlçemizde nadas uygulanmadığı için toprak zamanla zayıflamakta bundan dolayı gübreleme yöntemine başvurulmaktadır. Hayvan dışkılarını doğal gübre olarak kullanılmasının yanında hazır gübrelerde kullanılır. Zayıflayan toprak mineral bakımından zenginleştirilmeye çalışılır. Bitkileri zararlılardan korumak amacı ile ilaçlama yapılmaktadır.

İlçede tarım arazilerinde traktör makineleri kullanılmaktadır. Sürülemeyen arazileri bel kazma vb gibi tarım aletleri ile işlenebilmektedir.

Vakfıkebir de şuanda ekstansif (ilkel) tarım metotları yaygındır.

C) Elde Edilen Tarım Ürünleri:

Vakfıkebir’de en çok üretime tabi olan ürün fındıktır. Sıra ile patates, mısır, çay, sebze, ve meyvelerdir.

D) Hayvancılık Ve Ekonomik Değerleri:

İlçemizde büyük baş hayvancılık, küçük baş hayvancılık, kümes hayvancılığı, balıkçılık ve arıcılık yapılmaktadır. Vakfıkebir’de süt işleyen 2(iki)fabrikanın bulunuşu ekonomik açıdan büyük önem taşımaktadır.

a)Büyükbaş Hayvancılığı: Köy halkı, büyükbaş hayvancılığı genelde kendi ihtiyaçlarını(süt, tereyağı, peynir, yoğurt, ayran, çökelek)karşılamak için yapar. Bazıları ise pazarda satmak için bu hayvanları bakar.

b)Küçükbaş Hayvancılık: Bir kısım insanımızda, koyun ve keçi besleyip satmakta, etinden, sütünden, yağından, yününden, yararlanmaktadırlar.

c)Kümes Hayvancılığı: Genellikle bahçesi olan her evde tavuk ve horoz beslenilip etinden, yumurtasından faydalanılır ve pazarda da satılır.

d)Balıkçılık: İlçede balıkçılıkla uğraşan kişi sayısı azdır. Vakfıkebir’e bağlı belediye olan Yalıköy’de balıkçılıkla uğraşan kişi sayısı daha fazladır.

e)Arıcılık: Son yılarda arıcılık faaliyetinde ilçemizde gözle görülür bir artış olmuştur. 

Kaynak: vakfikebir.gov.trYorumlar - Yorum Yaz


İlçelerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret39941
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 15° 8°