• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ahtrabzon
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.41405.4357
Euro6.12676.1513

Of Ekonomik Durum

 İlçenin ekonomisi tarıma ve çay sanayiine dayalıdır. Tarımda ise tek çeşit ürün gelişmiştir. Küçük Esnaf ve Sanatkarlar faaliyetleri ancak kendisine yetmekte, Çaykur ve Özel Sektör Çay fabrikalarında İlçe bazında önemli sayılabilecek istihdam imkanı yaratmıştır.


A-TARIM :
    
   

            Ilıman ve yağışlı iklime sahip İlçemizde tarım hayatı, hayvancılık ve ormancılığa dayanmaktadır.     

                                                                                                                               

             Tarım topraklarının yaklaşık %70-80’ eğimlidir. Kıyı şeridi ve vadi tabanlarındaki düz topraklar çok sınırlıdır. Yüksek eğimli kesimlerdeki doğal örtü yer yer tahrip edilmiş ve şiddetli toprak aşımı başlamıştır. Bunda çay tarımının genişletilmek üzere ormanlık alanının sürekli azaltılmasının ve fazla yağışların da etkisi vardır.

              Toprak dağılımı dengeli olup, küçük toprak mülkiyeti egemendir. Tarım işletmelerimiz ancak geçimlik düzeyindedir.

Tarım Arazisinin Dağılımı:

 

         İlçemizin tarım arazilerinde ekilen, yetiştirilen ve üretilebilen ürün çeşitleri önem sırasına göre şöyledir.

               a) Yaş Çay Üretimi: İlçemizde yaklaşık 100.000 dekar arazide çay üretimi yapılmaktadır. 1945 li yıllarda başlayan yaş çay üretimi giderek geniş alanlara yayılmıştır. Yılda üç sürgün hasadıyla  İlçenin bugünkü yıllık yaş çay alımı 128.000 ton civarındadır. Yaklaşık 20-25 bin ton kuru çay elde edilmekte ve bu miktardaki kuru çayın ekonomik olarak getirisi olan gayrı safi hasılasının ilçeye değeri 90-100 milyondur

Çaykur’a ait 5 çay fabrikasında yaklaşık 119 daimi ve 604 geçici personel istihdam edilmektedir. Özel Sektör Çay Fabrikaları ile beraber toplam istihdam miktarı 1.185 kişi olmaktadır.                                  

                Resmi ve Özel bütün çay fabrikalarımızda yıllık kuru çay üretimi miktarı ise 23 ton işlenmiş çay ve 124.292 ton yaş çay olarak belirlenmiştir.                

                b) Fındık Tarımı: İlçemizde fındık üretim alanı 4 bin dekar civarında bulunmaktadır. Mevcut alanlardan iklim şartlarına bağlı olarak 350-400 ton fındık üretimi yapılmaktadır. 2014 yılında iklim şartlarının uygun olmaması nedeni ile 2014 yılı üretiminden tahminen %30 luk bir düşüş söz konusu olup, yaklaşık 250 ton civarında ürün elde edilmiştir. Elde edilen ürün, parasal değeri 2.000-2500 bin TL dir .

               c) Mısır Üretimi: Yaklaşık 3000 dekar arazide mısır tarımı yapılmaktadır. 1200 ton civarında üretim yapılmakta olup, çiftçimize gayrı safi hasılası 1800-2000-TL. civarındadır.

               d) Sebze ve Meyvecilik: Tamamen doğa şartlarında yetiştirilen sebze ve meyveciliğin Pazar değeri pek bulunmamaktadır. Günlük tüketilir, ancak her koşulda doğal olarak yetiştirilen kara lahana önemli bir yer tutar. Son yıllarda ek gelir getirici ürün olarak Kivi, Trabzon Hurması ve maviyemiş (Lakaba) büyük yöneliş olmaktadır. 2014 yılında kivide iklimsel özelliklerden dolayı verim düşüklüğü oluşmuş olup, yaklaşık 100 ton meyve üretimi sağlanmıştır. Bu miktarın yaklaşık 80 tonunu Of Üzümsü Meyveler Birliği tarafından alınarak soğuk hava deposunda depolanmıştır. Ortalama 2-2,5 TL/Kg fiyat aralığında seyretmektedir. 2014 yılı Kivi ürün girdisi İlçemiz çiftçilerine yaklaşık 250.000,00 TL’dir. İlçemizde 50 dekara yakın likaba bahçesi tesis edilmiş olup, 2014 yılında yaklaşık 3 ton ürün elde edilmiş ve yaklaşık 45.000,00TL gelir elde edilmiştir.

  2015 yılında çiftçilerimize bedeli karşılığında verilmek üzere çeşitli tür ve cinste meyve fidanı dağıtımı yapılması planlanmaktadır. Ayrıca Müdürlüğümüz tarafından merkezde 1 adet Arıcılık Kursu ve 1 adet Kivi budama eğitimi, hayvan hastalıkları ile ilgili kurs ve toplantılar düzenlenecektir. Bu meyanda tarımsal konularda yıl içerisinde gerekli zirai yayım çalışmaları yürütülecektir.

           

B- HAYVANCILIK:

 

CİNSİ

MİKTARİ (ADET)

Sığır

3600

Koyun

4500

Kümes

0

Arı Kovanı

15.000-16.000

 

Sahil şeridi ve orta kesimde aile ekonomisine katkı sağlamak amacıyla daha ziyade süt inekçiliği şeklinde kültür ırkı büyükbaş hayvan beslenmektedir. Yüksek kesimlerde yerli sığır ve küçük baş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hali hazırda 4 adet (10-20 B.Baş) sür sığırcılığı İşletmesi bulunmaktadır. Çay alanlarının mer’a, otlaklar, fındık ve tarla arazileri aleyhine genişlemesi hayvancılığın gerilemesine neden olmaktadır. Geniş yaylaların olmasına rağmen İlçemizdeki hayvan yetiştiriciliği son yıllarda hızlı bir şekilde düşüşe geçmiştir. Ancak 2011 yılından itibaren küçük ve büyük baş hayvan varlığında bir artış söz konusu olmuştur. Yılda ortalama 220 civarında sığır suni tohumlaması özel klinikler vasıtası ile yapılmaktadır.

C-SANAYİ:

Çayda tekelin kaldırılarak Özel Sektöre de çay işleme imkanının tanınmasıyla İlçemizde işlenmiş çay sanayii oldukça gelişmiştir. Çaykur’un 5 adet Çay Fabrikası 1970 li yıllardan sonra kurulmaya başlayarak üretime başlamıştır.

Tekelin kaldırılmasından sonra 7 adet Özel Sektöre ait çeşitli kapasitede ve kalitede üretim yapmak üzere Özel Sektör Çay Fabrikası bugün üretimlerini sürdürmektedir.

Çaykur’a ait 5 çay fabrikasında yaklaşık 1293 daimi ve geçici personel istihdam edilmektedir. Özel Sektör Çay fabrikaları ile beraber toplam istihdam miktarı 1887’yi geçmektedir.

 İlçemiz Eskipazar Beldesi sınırları içinde üretim yapan 1 adet özel sektöre ait Yem Fabrikası vardır. Balık ve Hayvan yemi üretilen fabrikanın istihdam hacmi küçüktür ve bir aile şirketi olarak örgütlenmiştir.

D-TİCARET:

            İlçemiz Merkezinde her Perşembe günü kurulan Pazar oldukça canlıdır. Çevre İl ve İlçelerden büyük bir kalabalık çeker. Ayrıca İlçe Merkezinde canlı bir ticari hayatın yaşandığı gözlenmektedir. Her çeşit ticari emtianın alınıp satıldığı ticari hayatta, işlenmiş çay, inşaat malzemeleri, ot alım-satımı ön sıralarda gelir. İlçede Ziraat Bankası, Halkbank, İşbankası, Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi, Kuveyt Türk ve Vakıfbank Bankalarının şubeleri vardır.

E-TURİZM ve DOĞAL KAYNAKLAR:

İlçede turizm doğa güzellikleriyle ön plana çıkmıştır. Solaklı, İyidere ve Baltacı dereleri vadi güzellikleri ile Soğukpınar, Çamburnu ve Kıyıcık önemli kumsallarımızdır. İlçe sınırları dahilinde yaklaşık 11.000 hektar verimli koru, 10.000 hektar bozuk koru ormanı ile 2.000 hektar çok bozuk ve baltalık orman sahası vardır.

Ormanlarımızın büyük bölümü normal korulardan oluşmuştur. Korolar ladin, kayın, kestane ve kızılağaç gibi ibreli ve karışık ağaçlardan oluşarak genelde ağaç örtüsü hemen kıyı kesiminden başlayarak 2.000 M. yüksekliğe kadar uzanır. Bölgemizin ormancılığını geliştirmek amacıyla İlçemiz Eskipazar Köyü sınırları içerisinde Devlet Orman Fidanlığı kurularak üretime başlamıştır. Bu yıllarda Orman Bakanlığı ile Finlandiya arasında yapılan teknik iş birliği ile fidan üretimi ve ağaç ıslahı tekniğinin geliştirilmesi çalışmaları bir proje kapsamında sürdürülmektedir.

İlçemizde Cenevizlilerden kalma İvyan Kalesi ile Koman Türkleri döneminden kalma kale kalıntıları, Selçuk ve Osmanlı dönemlerine ait kemer köprüler, (Uluağaç, Sugeldi ve Ballıca köyleri) eski tarihe sahip bazı camiler, üstü kapalı olan Hapsiyas Köprüsü, tarihi konak ve bazı eski evleri tarihi ve turistik kalıntılar olarak belirtebiliriz.

Erkek köy halkının günübirlik sabah İlçe Merkezine taşınması, çay toplama dönemleri ve gurbetçilerin yaz aylarında memleketlerine gelmeleri İlçe hemen hemen her gün yoğun bir nüfus hareketine yol açmaktadır. Son dönemlerde Sarp sınır kapısının Sovyet ülke vatandaşlarına açılmaları sonucunda belli bir Bavul Ticareti ve Turizm hareketliliği yaratmaktadır.

Çevre İl ve İlçelerden büyük bir kalabalık çeker. Ayrıca İlçe Merkezinde canlı bir ticari hayatın yaşandığı gözlenmektedir. Her çeşit ticari emtianın alınıp satıldığı ticari hayatta, işlenmiş çay, inşaat  malzemeleri, ot alım-satımı ön sıralarda gelir. İlçede Ziraat, Halk, İşbank, Akbank Denizbank, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi, Kuveyt Türk ve Vakıfbank bankalarının şubeleri vardır.


Yorumlar - Yorum Yaz


İlçelerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret39789
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°