• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ahtrabzon
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.41405.4357
Euro6.12676.1513

Of Coğrafik Durum

Of Karadeniz Bölgesinin sahilinde Trabzon ve Rize’nin arasında yer almaktadır. Kuzeyinde Karadeniz, Güneyinde Hayrat ve Dernekpazarı, Doğusunda Rize ve İyidere, Batısında Sürmene bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümü 330 Km2 olup, ortalama rakım 10 m.dir.

İlçede her mevsim yağış alan yazları serin ve yağışlı, kışları ılık ve yağışlı Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. İlçemizin önemli akarsuları Doğu Karadeniz dağlarının kuzey istikametinden doğarak ilerledikçe yan kollar alarak büyüyen Sulaklı, Baltacı ve İyidere dereleridir. Bunlar adeta birbirlerine paralel olarak Karadeniz’e ulaşır. Bu dereler ve yan kolları Karadeniz dağlarının İlçemiz sınırlarında kalan bölümünü yine birbirine paralel şekilde bölmüştür. Böylece İlçemiz arazileri sahilden Güney yönüne doğru giderek yükselen fakat doğu-batı yönünde birbirine hemen hemen paralel derin vadiler şeklinde engebeli bir konum içerisinde bulunmaktadır. Bu vadiler arasında da yan yana uzun sırtlar veya yörede “Kıran” tabie 

edilen tepecikler sıralanır. Bu tepelerden en yükseği Eskice Tepesidir. Doğu Karadeniz dağlarının bir bölümü

 İlçemiz sınırlarında kalmaktadır. Sulaklı deresinin batısından Değirmendere’ye kadar olan dağlara Trabzon Dağları, Sulaklı deresinin doğusunda olan bölümüne de Soğanlı Dağları denir.

               İlçemiz güneyindeki bu dağlık bölgenin eteklerinde çeşitli yüksekliklerdeki plato ve yaylalar yer alır.

               Bu platoların kuzey yönünde denize doğru alçalan ve özellikle vadi yamaçlarında ormanlar yer almaktadır. Esasen oldukça fazla yağış alan yöremiz bitki örtüsü yönünden oldukça zengindir. Hemen her çeşit ağaç çoğunlukla da kendiliğinden yetişerek bütünüyle orman görünümü vermektedir.


Yorumlar - Yorum Yaz


İlçelerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret39789
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°